Najpopularniejsze rodzaje oświetlenia domowego

Jak cieszyć się naprawdę pięknym wnętrzem? Osoby, którym stawia się to pytanie zwykle wskazują na starannie wybierane meble, oryginalnie wykończone ściany i efektowne podłogi, trudno jednak mówić o końcowym sukcesie, jeśli nie zadba się o odpowiedni dobór oświetlenia. Jeśli więc postaramy się o lampy, które będą nie tylko dobrze rozmieszczone, ale również posiadać będą odpowiednią moc i barwę światła możemy mieć pewność, że efekt przekroczy nasze najśmielsze oczekiwania.

Oczywiście, sam wybór odpowiedniego oświetlenia nie należy do prostych zadań. Powinno go poprzedzać rozplanowanie przestrzeni i ustalenie, gdzie będą znajdować się najważniejsze elementy pokoju. Pomieszczenia pełnią zróżnicowane funkcje, w jednych ich częściach potrzebne jest nam więc oświetlenie intensywne, inne zaś są jak gdyby stworzone do światła nastrojowego. Warto pamiętać i o tym, że ograniczanie się do jednego źródła światła wcale nie musi nam przynieść oczekiwanych rezultatów.

Nasze potrzeby zmieniają się przecież tak w zależności od pory dnia, jak i naszego aktualnego nastroju. Inne oświetlenie jest nam potrzebne, gdy oczekujemy na wizytę gości, inne zaś wówczas, gdy znajdujemy chwilę tylko dla siebie i możemy w spokoju przeczytać fragment książki.

Lampy wiszące - sufitowe

lampy wiszące do jadalni​Gdy zastanawiamy się nad tym, jakiego oświetlenia nie może zabraknąć w naszym domu, na pierwszy plan wysuwa się niezmiennie lampa wisząca określana też mianem sufitowej. Zwykle występuje ona pojedynczo i w zdecydowanej większości pomieszczeń pojawia się na środku pokoju. Podczas jej wyboru analizujemy styl innych mebli, warto jednak brać pod uwagę również wysokość samego pomieszczenia oraz to, jak intensywne światło chcemy uzyskać za jej pośrednictwem.

Przykładem ciekawego oświetlenia dodatkowego coraz częściej jest kinkiet. Daje on delikatne światło, w zdecydowanej większości przypadków ma więc do spełnienia funkcję dekoracyjną. Innym rozwiązaniem, na które powinno się zwracać uwagę jest lampa stojąca. Ta coraz częściej jest obecna w każdym pomieszczeniu, w cenie są przy tym modele lekkie, które można łatwo przemieszczać.

Kategorie: Oświetlenie domu ,

Autor

Franciszek Kot

Elektryk, konstruktor lamp.