Do czego można zastosować taśmę LED?

Zacznijmy od wyjaśnienia co to dokładnie jest taśma LED? Jest to elastyczny pasek z samoprzylepnym podłożem, na którym jest zainstalowanych szereg świecących diod, który łatwo można ciąć nożyczkami i dopasowywać długości do wybranych elementów które chcemy podświetlić. Mamy obecnie do dyspozycji cały szereg kombinacji kolorów, a te najbardziej zaawansowane są wyposażone w diody RGB, które mogą świecić na dowolnie wybrany rodzaj światła, które zmienia się za pomocą sterownika. Taśma LED nie powinna być używana jako światło główne, raczej jako światło pomocnicze i dekoracyjne, ponieważ nie daje wystarczająco jasnego oświetlenia.

Taśma ta jest raczej używana do stworzenia intymnej atmosfery w pomieszczeniu, jako oświetlenie zwiększające bezpieczeństwo stosowane np. na schodach lub korytarzach, lub jako oświetlenie dekoracyjne, które eksponuje piękne przedmioty lub aranżacje ścian i sufitów. Pomysłów na wykorzystanie taśmy LED jest co niemiara i nie sposób w jednej chwili wymienić wszystkich, jednak najbardziej popularne postaramy się opisać poniżej. Coraz częściej taśmy LED zastępują tradycyjne świetlówki w miejscach pracy. Rewelacyjnie sprawdza się w pokoju dziecięcym jako oświetlenie biurek lub w kuchni jako podświetlenie szafek, blatów i stołów roboczych, przy czym możemy zamontować pasek o dowolnej długości i barwie światła.

Do czego służą ledowe taśmy? Taśmy nadają się do każdego wybranego elementu już gotowego mebli, lub też takiego który jest jeszcze w przygotowaniu u stolarza. Taśmy tego rodzaju są bardzo jasne, energooszczędne i służą przez wiele lat. Można je zamontować w specjalnych osłonkach polaryzujących, które mają za zadanie zmniejszać zabrudzenie i wpływać na jakość oświetlenia. Taśmy LED znakomicie sprawdzają się także jako oświetlenie wpływające na zwiększenie naszego bezpieczeństwa, czyli do podświetlenia schodów. Jeśli zamontujemy dodatkowo czujnik ruchu, pozwoli to na zwiększenie komfortu użytkowania oraz wpłynie na większą atrakcyjność tego oświetlenia. Jednak najczęściej są wykorzystywane jako element dekoracyjny do budowania niepowtarzalnego charakteru wnętrza. Taśma Led wyeksponuje wszystkie najładniejsze i najciekawsze detale naszych mieszkań.

Kategorie: Taśmy LED,

Autor

Franciszek Kot

Elektryk, konstruktor lamp.