Jak wybrać najlepszą taśmę LED?

Na rynku mamy olbrzymia gamę taśm LED i oferta ta stale rośnie, ze względu na popularność wśród klientów. Oświetlenie za pomocą taśm LED to obecnie jedna z najpopularniejszych form nowoczesnego oświetlenia wnętrz w domach, biurach, ogrodach i w wielu innych miejscach, ponieważ w tym przypadku możliwości instalacji są bardzo szerokie. Dzięki pomysłowości i inicjatywie projektantów i producentów mamy do dyspozycji taśmy o przeróżnych kolorach i w przeróżnych kombinacjach świetlnych, a ich cechą wspólną jest elastyczność, możliwość cięcia nożyczkami, łatwość instalacji i dopasowania do każdego niemal podłoża. Taśmy w zależności od potrzeb można dobrać ze względu na ilość światła jakie dają, pobór mocy dla 1 metra bieżącego taśmy, ilości diod na 1 metrze, długości oraz wodoszczelności.

Jeśli taśma ma być instalowana na zewnątrz najlepiej wybrać taką o wysokiej wodoodporności zewnętrznej w osłonce gumowej IP68, natomiast do montażu w domu np. nad szafką wystarczy taśma niewodoodporna IP20. Jednak aby oświetlenie ledowe przyniosło spodziewany efekt wizualny i funkcjonalny, należy zastanowić się dobrze nad jego wyborem, miejscem i sposobem instalacji. Przed zakupem zapoznajmy się z parametrami taśmy, atestami jakie posiada oraz opiniami na jej temat innych użytkowników, tak by uniknąć zakupu taśmy o słabej jakości, gdzie diody szybko przestaną działać. W zależności od miejsca gdzie chcemy zainstalować taśmy ważny jest dobór odpowiedniej jasności diod.

Ledowe oświetlenie w domuJako oświetlenie dekoracyjne sufitów, wnęk czy ścian, będą dobrze służyć taśmy o standardowej jasności, która nie daje ostrego cienia, wygładza kontury przedmiotów i stwarza nastrojowa atmosferę. Natomiast w miejscu pracy, np. nad blatem kuchennym, lub na schodach, lepiej użyć taśmy jak najjaśniejszej, która dobrze podświetli całe otoczenie. Taśmy LED znalazły zastosowanie praktycznie w każdym nowoczesnym wnętrzu. Dzięki elastyczności i łatwego dopasowania się do podłoża, można ją zainstalować niemal w każdym miejscu, na półkach, wnękach, podłogach, sufitach i ścianach. Taśmy wodoodporne z powodzeniem instaluje się w łazienkach czy saunach.

Kategorie: Taśmy LED,

Autor

Albert Juroń

Elektryk, specjalizacja lampy LED.