Dobór lamp do ogrodu.

Działka i ogród to miejsca gdzie chętnie spędzamy wolny czas i dbamy, by w tych miejscach było miło i przyjemnie. Lampy ogrodowe to jeden z popularnych elementów dekoracyjnych, a zarazem bardzo funkcjonalne urządzenia, które rozświetlają półmrok wokół terenu na którym przebywamy. Odpowiednio dobrane lampy są tak samo ważne jak rośliny i inne elementy ozdobne. Warto zapoznać się z cechami niektórych lamp i zastanowić się przez ile godzin będą pracować i czego od nich oczekujemy, aby funkcjonowały zgodnie z naszymi wymaganiami. Lampy należy odpowiednio dopasować do miejsca w którym będą użytkowane. W romantycznych miejscach zastosujemy inne oświetlenie i inne w miejscu gdzie planujemy organizację przyjęć dla grona znajomych.

W ten sposób w miejscach, gdzie będą świecić krótko, lepiej wybrać lampy z żarowymi źródłami światła, a tam gdzie będą świecić przez cały czas należy dobrać lampy energooszczędne. W ogrodach lampy najczęściej oświetlają ścieżki lub klomby, i tutaj świetnie sprawdzają się przenośne lampy mające wysokość do 50 cm. Można wybrać lampy przenośne, wbijane w ziemię lub stałe oświetlenie, zainstalowane np. w kostkę brukową lub w fundamenty, gdzie wcześniej zostało przygotowane okablowanie i otwory montażowe. Bardzo często oświetlenie ma spełniać funkcję ozdobna i podświetlać np. ozdobne krzewy czy drzewa, i w takich przypadku najlepiej zastosować lampy reflektorowe.

Rodzaje lamp ogrodowychMamy trzy rodzaje takich lamp do wyboru: na poziomie podłoża (tak że góra lampy jest umieszczona na podsypce żwirowej lub w betonie), przykręcone do podłoża śrubami, lub wbijane do podłoża na ostrym pręcie. Takie lampy mają bardzo wytrzymałe szyby ochronne oraz szczelne obudowy, co chroni przed zanieczyszczeniem wnętrza i zniszczeniem. Wzdłuż budynku, na podjeździe lub przy ścieżkach komunikacyjnych można także umieścić specjalne kinkiety, które są montowane na murach domu lub na ogrodzeniu. Jeśli chcemy na terenie posiadłości umieścić oświetlenie ogólne, to przeważa tutaj metoda umieszczenia lampy na wysokim maszcie, które osadza się w betonowym podłożu, wcześniej okablowanym i przystosowanym do takiej funkcji.

Kategorie: Lampy ogrodowe,

Autor

Albert Juroń

Elektryk, specjalizacja lampy LED.