Lampy do ogrodu

Na rynku mamy obecnie różne lampy ogrodowe, których wzory są dopasowane do otoczenia. Będą one odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz to jakie są warunki atmosferyczne. Poza tym, że dostępne są tradycyjne lampy stojące, wiszące czy naścienne mamy także kilka innych propozycji, które są bardziej nowoczesne. Obecnie zaopatrzyć się można nawet w takie propozycje jak: - oświetlenie solarne – jest to specjalne oświetlenie, które ma diody LED i w ciągu dnia stara się pozyskiwać energię ze światła słonecznego. Wbudowany jest specjalny kolektor, który znajduje się na wierzchu klosza.

Po zapadnięciu zmroku włącza się taka lampa i korzysta z tej energii, która była gromadzona. Następnie będzie oświetlać nam ciągu komunikacyjne i inne mniej istotne elementy, gdzie nie trzeba tak dużej ilości światła. Zaletą jest tutaj energooszczędność, łatwość instalacji oraz to, że żarówki są długowieczne. - reflektory nagruntowe – to rozwiązanie, w którym światło kierowane jest na wybrany obiekt - oświetlenie oczek wodnych – takie lampy umieszcza się na brzegu, albo na dnie zbiornika. Mogą one być zatopione w wodzie, albo też mogą się znajdować na powierzchni.

Muszą jednak być wodoszczelne i korzystać z niskiego napięcia - lampy z oprawami najazdowymi – specjalne lampy, które osadzone są w nawierzchni podjazdów, mają płaskie i wodoszczelne oprawy – mogą być odporne na ciężar samochodu - lampy, które chronią przed komarami i innymi owadami Wybór może być dokonany także pod kątem materiału z jakiego lampa jest zrobiona.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampy do ogrodu?Trzeba pamiętać, że każde tworzywo ma różne właściwości: - lampa żeliwna w postaci ciężkich odpornych odlewów, która będzie nam długo służyć - lampa aluminiowa, która będzie lekka i trwała oraz odporna na warunki atmosferyczne czy korozję. Najczęściej aluminium jest anodowane, dlatego będzie dodatkowo zabezpieczone - lampy z tworzywa sztucznego – są to lampy odporne na korozje, lekkie ale niestety mogą być mało odporne na mechaniczne uszkodzenia. Trwałość zależy też od tego jakie tworzywo do produkcji będzie używane.

Kategorie: Lampy ogrodowe,

Autor

Franciszek Kot

Elektryk, konstruktor lamp.