Modne oświetlenie domu i ogrodu

Żyrandole i ogólnie wszystkie lampy to połączenie funkcji i formy. Z początku może się wydawać, że kwestia oświetlenia jest całkiem banalna w większym projekcie, jakim jest aranżacja wnętrz, ale kiedy okazuje się, że trzeba odpowiednio dobrać ich wygląd bez poświęcania dobrej jakości oświetlenia pomieszczenia, pojawia się kłopot i trzeba dłużej pomyśleć nad rozplanowaniem lamp w salonie czy sypialni. Lampa czy żyrandol? Klasyczny, kiedyś wręcz niepodważalny styl rozmieszczania oświetlenia każe nam lokować w centralnej części pomieszczenia plafon lub żyrandol. W dzisiejszych czasach coraz częściej już odchodzi się od takiego podejścia.

Znacznie częściej decydujemy się na wiele punktów światła w jednym pomieszczeniu: lampy stojące, stołowe, podświetlenie przedmiotów… Lampa oczywiście dalej może zawisnąć na suficie, ale często tylko jako na przykład oświetlenie stołu w jadalni. Z lamp stojących korzysta się w celu uzyskania strefy światła, chociażby przy fotelu, na którym lubimy czytać. Dodaje to przestrzeni elegancji, a duży żyrandol może za bardzo definiować przestrzeń według swoich wytycznych. Rzadziej spotykane opcje Istnieje cała masa nowoczesnych rozwiązań, które mogą poważnie zrewolucjonizować sposób, w jaki oświetlamy nasze wnętrza.

Czy lampy led to dobre rozwiązanie do domu?

Duże pole do popisu daje nam zwłaszcza technologia LED, dzięki której można zmieścić malutkie lampki w różnych miejscach oraz stosować listwy LED praktycznie wszędzie. Najczęściej umieszcza się je w podłogach lub przy elementach, które chcemy podkreślić, na przykład przy obrazach. Nie ma tu żadnych zasad – działamy według własnego uznania. Ogród Oświetlenie ogrodu i tarasu stanowi ukoronowanie aranżacji całego domu. Można podkreślać w ten sposób ciekawsze rośliny czy oczka wodne. Można też podświetlać ścieżki i główne punkty ogrodu. Do tego celu najlepiej jest używać lamp z panelami słonecznymi, które świecą po zmroku energia zmagazynowaną za dnia. Opcja ta jest nawet tańsza od układania przewodów, a do tego jest to dużo bardziej praktyczne.

Kategorie: Oświetlenie domu ,

Autor

Elżbieta Nowak

Dekorator ogrodów.