Jakie wybrać oświetlenie na taras?

Dom nie jest domem, jeśli nie posiada przynajmniej jakiegoś małego skrawka ogrodu, najlepiej z tarasem lub przynajmniej z dużym balkonem. W aranżacji tych miejsc warto jest pamiętać o specjalnym oświetleniu, ponieważ spędzanie czasu na wolnym powietrzu w ciepłych miesiącach jest najprzyjemniejszą rzeczą pod słońcem, a że słońce zachodzi, potrzebne jest nam dodatkowe oświetlenie, by można było poczytać książkę lub spotkać się z przyjaciółmi. Zorganizowanie oświetlenia nie jest jednak takie proste, ponieważ wszystko musi być odpowiednio zadbane i rozplanowane, a do tego skuteczne.

Jakie oświetlenie będzie się najlepiej prezentować? Na tarasach paradoksalnie znakomicie spisuje się oświetlenie sufitowe. W dzisiejszych czasach nie ma już problemu z jego wytrzymałością na warunki atmosferyczne, a moda na różne azjatyckie lampiony dawno się skończyła. Wszelkiego rodzaju burze i wichury są nam już niestraszne, ponieważ wyrośliśmy z prostego efektu bez myślenia o praktyczności rozwiązań. Zaletą lamp sufitowych jest to, że łatwo je na tarasie rozmieścić. Bez problemu dobrze rozstawione kilka elementów takiego oświetlenia zapewni nam równomierne oświetlenie całej przestrzeni i w razie konieczności będzie też możliwość stworzenia specjalnych stref do specjalnych czynności, gdzie będzie więcej światła.

Jest to specjalnie dobre rozwiązanie dla osób młodych, które lubią przesiadywać wieczorami z przyjaciółmi przy piwie lub na grillu, ale półmrok im to utrudnia. Nic oczywiście nie stoi też na przeszkodzie, by poczytać sobie tam książkę popijając herbatę czy łoić w karty w kilka osób. Dobrym pomysłem może być zastosowanie na tarasie kilku kolorowych żarówek. Jest to pomysł nie tyle użytkowy, co raczej czysto estetyczny. W ten sposób uzyskamy efekt wyróżniania się naszego tarasu w sąsiedztwie i będzie można do nas bardzo łatwo trafić. Lampy na tarasy nie są zbyt popularne, ale za pomocą sieci internetowej można bez problemu odnaleźć wszystko i panie mogą wyszukać dla siebie chociażby lampy w kształcie kwiatów.

Kategorie: Oświetlenie domu ,

Autor

Albert Juroń

Elektryk, specjalizacja lampy LED.