Oświetlenie zewnętrzne - podstawowe informacje

Już wkrótce oświetlenie ogrodowe przestanie pełnić jedynie funkcję ozdobną. Owszem, nadal będzie uatrakcyjniać posesję, będziemy jednak mogli liczyć również na to, że odstraszy włamywaczy, przyczyni się do tego, że przestaniemy potykać się o stopnie i sprawi, że trafienie kluczem w zamek przestanie być dla nas problemem. Instalacja elektryczna nie jest potrzebna na zewnątrz domu wyłącznie do tego, aby można było za jej pośrednictwem zasilać lampy. Przydaje się też do napędu bramy wjazdowej oraz pomp znajdujących się zarówno w oczku wodnym, jak i w studni. O instalacji takiej dobrze jest pomyśleć jeszcze przed procesem zagospodarowaniem ogrodu, należy mieć bowiem świadomość, że układanie kabli musi się wiązać z wykopami.

Warto też zarówno projekt, jak i same prace montażowe zlecić elektrykowi posiadającemu niezbędne uprawnienia. Instalację taką najczęściej podłącza się do instalacji domowej, choć na dużych posesjach wymagających oddzielnego obwodu dość powszechna jest praktyka polegająca na wykonaniu instalacji zasilanej napięciem sieciowym 230 V. Możliwe jest tez stosowanie zasilania niskim napięciem, te jednak sprawdza się wyłącznie na działkach posiadających zaledwie kilka punktów oświetleniowych.

Oświetlenie tarasuRóżnice te sprawiają, że jeszcze przed zakupem lamp wskazane jest upewnienie się, jakim napięciem mogą być one zasilane. Warto przy tym zadbać o to, aby nie pojawiała się konieczność zapalania wszystkich lamp za jednym razem. Jest to nie tylko mało ekonomiczne, ale również niezbyt nastrojowe. Należy tez pamiętać, że pewne ograniczenia wyznacza nam sama trasa, którą zostanie przeprowadzony kabel odpowiadający za zasilanie lamp, ogrodowych, ta bowiem nie powinna przebiegać nie tylko w pobliżu dużych drzew, ale również wzdłuż fundamentów oraz w odległości mniejszej niż 80 centymetrów od rur wodociągowych. Poszczególne elementy wyposażenia powinny być oświetlane w nieco inny sposób. Gdy mamy do czynienia z furtką i drzwiami wejściowymi nie można na przykład zapominać o świetle skierowanym w dół, co pozwoli na zorientowanie się, kto stoi pod drzwiami.

Kategorie: Lampy ogrodowe,

Autor

Elżbieta Nowak

Dekorator ogrodów.