Jak dobrać zasłony do różnego rodzaju wnętrz

zasłony

Urządzenie wnętrz jest zajęciem przyjemnym dla wielu kobiet, jednak z pewnością nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. To nie tylko przeglądanie stron internetowych z inspiracjami czy szukanie w sklepach dokładnie tego, o czym marzymy. Do urządzania wnętrz trzeba bowiem podjeść, wykorzystując nie tylko naszą wyobraźnię i marzenia, ale także zdrowy rozsądek. Szczególną trudność mogą sprawiać zasłony – jak wybrać idealne do danego rodzaju wnętrza? Podpowiadamy!

Zasłony do małego pomieszczenia 

Jeśli Twoim zadaniem jest zaaranżowane małego pomieszczenia – takiego jak pokój nastolatka czy kuchnia, możesz zastanawiać się, czy w tym przypadku jest w ogóle sens zakładania zasłon. Te mogą optycznie jeszcze bardziej zmniejszyć pomieszczenie i ograniczyć dostęp światła, a takiego efektu przecież chcemy uniknąć! Jeśli jednak zasłony są konieczne, wybierz krótkie i jasne – nie przytłoczą wnętrza, a nadadzą mu wyjątkowego charakteru. 

Zasłony do dużej przestrzeni 

Znacznie inaczej wygląda sytuacja, kiedy do urządzenia jest duże pomieszczenie. Duże salony i jadalnie przyozdobione eleganckimi zasłonami mogą stać się sercem domu, zaraz po kuchni. W takim przypadku istnieje znacznie większe pole do popisu, jeśli chodzi o wybór zasłon, ponieważ zmniejsza się ryzyko, że zasłony całkowicie przytłumią całe wnętrze. W dużych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się zasłony, które nie tylko pełnią swoją podstawową funkcję, ale także są elementem wystroju – wzorzyste, długie aż do podłogi, ciężkie i grube, w kontrastowym do reszty pomieszczenia kolorze – możesz zaszaleć! 

Zasłony do dość ciemnego pomieszczenia 

Pomieszczenia, w których okna znajdują się po zachodniej lub północnej stronie, często są znacznie ciemniejsze od pozostałych, ponieważ w ciągu dnia wpada do nich dość mało światła. Co zrobić, aby zasłony dodatkowo nie przyciemniły takiego wnętrza? Wystarczy sprytnie sięgnąć po takie, które są praktycznie transparentne, lekkie i niezauważalne – będą pełniły swoją funkcję wieczorem, zasłaniając wnętrze z dworu, będą także tłumiły letnie promienie słońca, ale nie sprawią, że we wnętrzu będzie zbyt ciemno. 

Zasłony do pomieszczenia, w którym nie brakuje światła 

Najłatwiej wybrać zasłony do wnętrza jasnego – tutaj nie musimy aż tak bardzo martwić się o to, że dobierając złe zasłony, pozbawimy pomieszczenie światła. Jasne wnętrza mają to do siebie, że ciężkie, długie zasłony nie przytłoczą ich, dlatego w tym przypadku także możesz zaszaleć. Pamiętaj jednak, aby zawsze dobierać zasłony do stylu, w którym urządzone jest całe wnętrze